در طول روز اتفاق‌ها و رفتارهایی باعث می‌شوند که ما خشمگین شویم، امین القاسی زاده مربی و مدرس توسعه فردی در این ویدیو در مورد این موضوع صحبت می‌کند که ما چگونه می‌توانیم خشم خود را کنترل کنیم.

متن ویدیو چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

سلام

سلام به شما عزیزان، به نام خدای جوانه‌ها

می‌خواهم در مورد اینکه چرا خشمگین می‌شویم، یا چه کاری را انجام دهیم تا خشمگین نشویم صحبت کنم.

خیلی از مواقع زمانی در روز است که ما خشمگین می‌شویم و بقیه روزمان را خوب سپری نمی‌کنیم و حتی این به مدت ها، هفته‌ها، ماه‌ها و شاید سا‌ل‌ها هم اتفاق بیافتد.

۲ تا نکته را می خواهم خدمتتان بگوییم:

اولین نکته، وقتی ما از کسی خشمگین یا ناراحت می‌شویم می‌تواند پشت آن ناراحتی و عصبانیت یک انتظار باشد، یعنی من انتظار دارم که دیگران اینجوری برخورد کنند، انتظار دارم عزیزم، همکارم، مدیرم یا برادر یا خواهرم رفتاری بکنند جوری که من دوست دارم.

و با یکسری ارتباطات و با یکسری حرف ها من یهو خشمگین می‌شوم و این خشمگینی باعث می‌شود که من رفتارهایی را بکنم که بعد آن رفتار حتی عذر‌خواهی هم بکنم.

خوب چند تا نکته رو یاد گرفتیم، وقتی خشمگین می شویم:

۱- رفتارهای را می‌کنیم که خودمان شاید دوست نداریم.

۲- رفتارهای را می‌کنیم که در شأن یک جلسه یا جمع نیست.

۳-بعد آن رفتار باید عذر‌خواهی بکنیم.

همیشه در کلاس ها هم گفتیم که ما تا جایی که امکان دارد نباید عذرخواهی کنیم، چون عذرخواهی عزت نفس ما را پایین می‌آورد.

اولین نکته‌ی که وقتی به ما یک پیامی میرسد که می‌خواهیم خشمگین بشویم، تکنیکی داریم به نام کلاه جادویی، یعنی وقتی می‌خواهیم واکنشی را نشان بدهیم، اول صبر کنیم و یه کلاهی را تصور کنیم تو سرمان که می خواهیم دانش یا اطلاعامان را در مورد اون موضوع بالا ببریم که قرار ما خشمگین بشویم.

بزارید برگردم و جور دیگه‌ای اینو توضیح بدم، وقتی یک حرفی را می‌شنویم که دوستش نداریم ۲تا واکنش داریم:

۱-واکنش عصبی

۲-واگنش ادراکی

واکنش عصبی، واکنشی است که ما در عرض ۳ ثانیه به طرف مقابلمان پاسخ می‌دهیم، یعنی طبق فایل های که از قبل در ذهنمان موجود است در عرض ۳ ثانیه پاسخ می‌دهیم و معمولا در واکنش های عصبی پاسخ‌های خوبی داده نمی‌شود یعنی پاسخ‌های را می‌دهیم که ما خودمان هم بعدش پشیمان می‌شویم و دوستش نداریم.

واکنش ادراکی، واکنشی است که این ۳ ثانیه پاسخ را تبدیلش می‌کنیم به ۳ دقیقه، یعنی وقتی می‌خواهیم پاسخ بدهیم، ۳دقیقه طولش بدهیم و فکر کنیم.

یعنی پاسخ خود را ببریم در مسیر عصبی مغزمان که آیا این پاسخ اصلا باید داده بشود یا اصلا این نکته‌ی که این عزیز گفت واقعیت داره یا واقعیت نداره.

وقتی پاسخ دادن را طولش بدهیم و در موردش فکر کنیم، پاسخ هایمان خیلی خیلی مطمئن‌تر و عالی‌تر می‌شوند.

در پاسخ ۳ ثانیه ما باید زیاد عذرخواهی کنیم و در پاسخ ۳ دقیقه‌ای خیلی نیاز به عذر‌خواهی نیست و در اینجا رفتار ما سنجیده‌تر می‌شود.

و خواهشی که از شما دارم اینکه وقتی اتفاقی می افتد که قراره عصبانی بشوید، چند لحضه مکث و صبر کنید.

و بعد یک نفس عمیق بکشید و تا جایی که امکان دارد آن مکان را کنید، اگر سرپا ایستاده‌اید، بنشینید و اگر آب کنارتان هست یک لیوان آب بخورید، چرا؟ چون باید با آرامش فکر کنیم و با آرامش پاسخ بدهیم.

وحتما از امروز به بعد،تمرین، تمرین و تمرین، یعنی واکنش‌های عصبی رو تبدیل کنیم به واکنش های ادراکی.

تبدیل واکنش‌های عصبی به ادراکی باعث می‌شود که ما هم حالمان بهتر باشد و هم نوع ارتباطاتمان بهتر می‌شود و اینجوری آرام، آرام همین که ما کمتر خشمگین می‌شویم، کمتر عصبانی می‌شویم و در نتیجه زندگی راحت‌تری داریم.

اگر هم کسی هست که زیاد شما را عصبانی می‌کند، توصیه می‌کنم بنویسید که چه مواردی در روز یا هفته اتفاق می‌افتد که از یک نفر زیاد عصبانی می‌شویم، این‌ها رو یادداشت کنید.

اگر خوب به قضیه نگاه کنیم، اگر خیلی خوب به قضیه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که نوع نگاه ما هم حتی به اون شخص یا حتی به اون مورد یکمی خاص‌تر است، یعنی تو پشت اون نگاه می تواند یک انتظار باشد و این انتظار وقتی برآورده نشود، خود به خود ما خشمگین می‌شویم،حتما تمرین کنید، حتما تمرین کنید.

امام صادق (ع) می گوید: افرادی که خشمگین می‌شوند یا عصبانی می‌شوند، زیاد حرف می‌زنند و زیاد عذرخواهی می‌کنند و کسانی که زیاد عذرخواهی بکنند، خود به خود عزت نفسشان پایین می‌آید و این باعث می‌شود که حس بدی به خودمان داشته‌ باشیم و این باعث می‌شود که من خودم را کمتر دوست داشته باشم.

یک نکته مهم و کلیدی و آخرین نکته اینکه همون لحضه تو عصبانیت وقتی می‌خواهید به یک نفر پاسخی را بدهید، ۳ تا ۵ بار به خودتان بگویید: من خودم رو دوست دارم.

این باعث می‌شود که با آرامش پاسخ بدهید چون پاسخ‌های که ما با آرامش می‌دهیم، پاسخ‌های زیباتری می توانند باشند.

امیدوارم که در روابط تان عالی و عالی تر بشوید، دوستون دارم.

دوباره جوانه بزن.

امین القاسی زاده هستم.

 

1 دیدگاه

  1. نسا عموری دی ۲, ۱۳۹۷

    خیلی متشکرم استاد جان خیلی شما عالی هستین مرسی که به فکر همه هستین

یک دیدگاه بگذارید

دیدگاه شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت بر روی سایت قرار خواهد گرفت