خجولی

خجولی یک معضل و یک مانع بزرگ برای موفقیت است. حتماً تا حالا پیش آمده که به حال فردی که خجول نیست، غبطه بخورید و آرزو کنید شما هم می‌توانستید مثل او سرشار از اعتماد به نفس بودید؟

نکته جالب این است که تقریبا اکثر افراد تا حدودی خجول هستند و حتی اگر فکر می‌کنید در زمره این افراد نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیش رو را بخوانید. در این مقاله درباره علل و ریشه‌های خجولی و نحوه درمان آن توضیحاتی ارائه کرده‌ایم.

آیا شما هم فرد خجولی هستید؟

خجولی ویژگی است که تقریبا همه افراد جامعه رگه‌هایی از آن را در شخصیت خود دارند. البته شدت و ضعف خجولی در افراد متفاوت است. اما اگر پاسخ شما به حداقل یکی از پرسش‌های زیر مثبت است، می‌تواند نشانه‌ای بر خجولی شما باشد:

  • آیا در تعارف‌ها و رودربایستی‌ها نمی‌دانید چه‌کار کنید و گیر می‌افتید؟
  • آیا نه گفتن برای شما سخت است و به این واسطه بسیار ضرر کرده‌اید؟
  • آیا از افرادی طلب دارید و به راحتی نمی‌توانید این موضوع را به آن‌ها یادآوری کنید؟
  • آیا به دلیل کم‌رویی یک فرصت شغلی را از دست داده‌اید؟
  • آیا دوستان و اطرافیان با کنایه در مورد کم‌حرفی و کمبود اعتماد به نفس شما صحبت می‌کنند؟
  • آیا در ارتباط با جنس مخالف به مشکل برمی‌خورید؟
  • آیا کسی را دوست دارید، اما نمی‌توانید این موضوع را با او در میان بگذارید؟
  • آیا دیگران به راحتی می‌توانند حق شما را بخورند؟
  • آیا فروشنده‌ای به زور جنس خود را به شما می‌فروشد؟

خجولی

خجولی چیست؟

خجالت یا كمرویی پدیده‌ای است که در تعاملات اجتماعی دیده می‌شود. در واقع کم‌رویی نوعی توجه غیرعادی و همراه با اضطراب فرد، نسبت به خودش است.

خجولی به‌یک‌باره ایجاد نمی‌شود؛ بلکه به‌صورت تدریجی و با برخی دلایل و عوامل ایجاد و بروز پیدا می‌کند. افراد کمرو معمولا از انجام بسیاری از کارها سرباز می‌زنند. از رفتن به مغازه و پس‌دادن جنس و گرفتن پول خود تا چانه‌زدن در معاملات و حضور در یک جلسه خواستگاری و سخنرانی و مراسم دیگر!

خجولی

خجولی چه علت‌هایی دارد؟

کمرویی و خجولی دلایل جسمی و روانی دارد. از این رو پیش از هر چیز مهم است که این مشکل را درک کنید و درباره‌ آنچه موجب مشکل شما شده است، اطلاعات دقیق به دست بیاورید.

 

دلایل جسمی خجولی

افرادی که چهره‌ای زیبا و اندامی متناسب ندارند، کمرو و خجالتی هستند. حواس چنین افرادی همیشه بع کمترین ایراد در صورت، قامت یا موهای سرشان است و احساس سرافکندگی می‌کنند.

این افراد معمولاً تصور می‌کنند همه اطرافیان این عیب‌ها را می‌بینند و آن‌ها را تمسخر می‌کنند. باید بدانید گرچه زیبابودن در دنیای زیباپسند امروزی دلپذیر است، اما خیلی از کسانی که جذاب‌اند، لزوماً زیبا نیستند.

خجولی

دلایل روانی خجولی

معمولا دلایل روانی خجولی از جسمی بسیار بیشتر و قوی‌تر هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد خجول باید روی باورها و ذهنیت خود کار کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین دلایل روانی خجولی را بر شمرده‌ایم:

تحسین طلبی افراطی

تحسین طلبی حالتی است که در آن افراد دائماً از نظر ذهنی مشغول و درگیر نظر دیگران در مورد خود و پیداکردن راه‌هایی برای جلب نظر آن‌ها هستند.

تحسین طلبی تا جایی که راهی برای بهترشدن و بهتر فراگرفتن باشد بسیار خوب است. اما وقتی این رفتار وسواس شد، باعث تشویش و ناآرامی ذهنی می‌شود.

متأسفانه اکثر افرادی که طرز فکر متوسطی دارند و خودشان را فاقد خصوصیت‌های واقعی برای تحسین می‌دانند، در دام این‌گونه افکار وسواسی می‌افتند.

خجولی

تصورات مخرب در مورد خود

شخصی که در درازمدت پذیرفته باشد که کمرو و خجالتی است و توانایی موفقیت در هیچ کاری را ندارد، همیشه در ناخودآگاهش صحنه‌هایی را تجسم می‌کند که در کاری شکست خواهد خورد. این اشخاص همواره خود را افرادی رنج‌کشیده می‌بینند و این تلقین‌ها باعث تقویت حس کمرویی در آن‌ها می‌شود.

هیجان و حساسیت بیش‌ازاندازه

آدم‌های هیجانی کسانی هستند که عکس‌العمل شبکه عصبی آن‌ها در برابر تحریک‌ها بسیار زیاد است. رنگ چهره‌شان با کوچک‌ترین رویدادی می‌پرد یا سرخ می‌شود.

کم‌ترین فشاری‌ آن‌ها را دچار لرزش و انقباض‌های عضلانی می‌کند و یا تپش قلب می‌گیرند. در حالی‌که افراد عادی از نظر هیجانی این حالت‌ها را فقط در موارد بسیار شدید تجربه می‌کنند.

خود فرد این حالت‌ها را درک می‌کند، اما به علت اینکه نمی‌تواند با آن‌ها روبرو شود، اجازه می‌دهد احساس حقارت بر او غلبه کند. به ‌این‌ترتیب کم‌رویی در آن‌ها ریشه می‌دواند.

خجولی

خجولی چه تاثیری بر اعتماد به نفس شما می‌گذارد؟

کمرویی یا خجولی حاصل اعتماد به نفس کم است. رابطه خجولی و اعتماد به نفس، یک رابطه معکوس است. هر چه خجولی شما کمتر شود، اعتماد به نفس بیشتر می‌شود. خجولی و کمبود اعتماد به نفس باعث از دست رفتن فرصت‌ها می‌شود و احتمالاً موجب سوء استفاده از افراد خجول!

این مقاله را نیز بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را ارتقاء دهیم؟ 

چگونه بر خجولی و کمرویی غلبه کنیم؟

به خودتان برسید!

روش زندگی شما اثری مهم در چگونگی سیمای ظاهر شما دارد. کم‌خوابی و تغذیه نادرست می‌تواند چهره را پژمرده، چشم‌ها را پف کرده و رنگ پوست را تیره کند.

دندان‌های خود را هیچ‌وقت دست‌کم نگیرید. فراموش نکنید خنده‌ای زیبا که دندان‌هایی سالم و مرتب را نمایان می‌کند، اسلحه‌ای قوی برای غلبه بر کمرویی است. به‌علاوه بر نوع نگاه‌کردن خودتان تسلط پیدا کنید. برای این کار تلاش کنید هنگام صحبت‌کردن با افراد کمتر پلک بزنید.

مطالعه‌کردن می‌تواند تمرین خوبی برای انجام این کار باشد. به‌این‌ترتیب برای رویارویی شجاعانه با نگاه‌های هرکسی آماده خواهید بود.

خجولی

به اندام خود اهمیت بدهید

آنچه که هر فردی در این خصوص باید نگران باشد چاقی و لاغری مفرط است. این مسئله یکی از موارد مهمی است که باعث کمرویی در افراد می‌شود.

رسیدن به وزن دلخواه و اندام ایده‌آال، مستلزم توجه و برنامه‌ای منظم است. ورزش روزانه اولین گام برای رسیدن به اندام موردنظر شما خواهد بود.

افراد غیرفعال که معمولاً به ورزش‌های بدنی عادت ندارند، بهتر است ابتدا از پیاده‌روی‌های روزانه شروع کنند. سپس بدون کنار گذاشتن پیاده‌روی خود را مجبور کنند که هر روز صبح یک ربع به حرکات بدنی بپردازند. پس از شش ماه اگر تغییری در وزن خود مشاهده نکردند، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

خوش‌تیپ باشید

به دور از تمام وسواس‌های شیک‌پوشی، خوش‌سلیقگی در انتخاب لباس برای همه‌ ضروری است. به‌ویژه برای افرادی که خجالتی هستند، پوشیدن لباس مناسب باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می‌شود. به این منظور از دوستان خود که به نظر شما خوب لباس می‌پوشند نظرخواهی کنید.

خجولی

به فن بیان خود اهمیت دهید

بیان و گفتار مناسب شما در غلبه‌کردن بر حس کمرویی‌ نقش مهمی دارد. کسی که می‌تواند به ‌درستی منظور خود را بیان کند، آرامش او به مرور توجه اطرافیان را جلب خواهد کرد و دیگران به او گوش می‌دهند.

بهتر است چند بار صدای خود را ضبط کنید و با گوش‌دادن به آن، تشخیص دهید که آهنگ کلام کسالت‌آور، مبهم، خوشایند یا ناخوشایند است.

تلاش کنید محکم و متین حرف بزنید و هرگز کلام را سریع و باعجله بیان نکنید. این کار باعث می‌شود دیگران به شما گوش ندهند.

افراد قبل از هر چیز باید با صراحت گفتار شما متوجه شوند. سپس صراحت گفتار شما هر آنچه را که گفتید در ذهن آن‌ها حک می‌کند. اگر لازم است ابتدا هنگامی‌که تنها هستید تمرین کنید. با صدای بلند متنی را بخوانید، با مخاطب خیالی حرف بزنید. به این کارها پافشاری کنید. مطمئن باشید جواب می‌دهد!

خجولی

به دل ترس‌های خود هجوم ببرید

برای هر فرد کمرو تحمل بعضی آدم‌ها ناراحت‌کننده است و به نظر می‌آید نگاه، رفتار، گفتار و برخورد آن‌ها در شما نوعی حس دلهره و تشویش ایجاد می‌کند.

از این ‌پس کسی را انتخاب کنید که در برابر او این احساس را دارید. هیچ فرصتی را برای روبرو شدن با این افراد از دست ندهید. در برابر چنین افرادی کوشش کنید و پاسخ او را به‌راحتی بدهید. نگاه او را تحمل‌کنید و از نظر خود تا آخرین لحظه دفاع کنید.

هیچ‌کس نباید در شما نفوذ کند. اجازه ندهید غیر از این بشود. تصمیم بگیرید بر خودتان مسلط شوید. شما می‌توانید به این حالت دست ‌یابید؛ به‌شرط اینکه به‌خوبی تلاش کنید.

با افراد پرقدرت هم‌نشین شوید

در جستجوی هم‌نشینی با افرادی باشید که اعتماد به نفس دارند. بی‌تردید طبیعت کسانی که آرام و خونسرد هستند بر شما اثر خواهد گذاشت.

تا جایی که احساس خواهید کرد دلتان می‌خواهد از آن‌ها تقلید کنید. برعکس از هم‌نشینی با افراد ضعیف و کمرو خودداری کنید. آن‌ها شما را ناتوان می‌کنند.

خجولی

قضاوت دیگران برای شما مهم نباشد!

ترس از قضاوت، منشأ ۸۰ درصد از رنجش‌های افراد خجول است. این افراد معمولاً تصور می‌کنند قضاوت دیگران و اینکه آن‌ها چگونه در موردشان فکر می‌کنند، خیلی مهم است.

برای این افراد خیلی مهم است همه آن‌ها را ببینند و همواره نگران هستند که نادیده گرفته شوند. سعی کنید همواره به دنبال تائید شخصی خودتان باشید و این باور را داشته باشید که رضایت از خود بالاترین ارزشمندی‌هاست.

 هر گونه خود کم‌بینی را دور بریزید

احساس حقارت گریبان‌گیر کسانی می‌شود که استعدادهای خود را دست‌کم می‌گیرند. به خاطر داشته باشید اعتماد به نفس کامل و اطمینان داشتن به توانایی‌های خود، دو ویژگی ضروری برای کسانی است که می‌خواهند بر کمرویی خود غلبه کنند.

خجولی

از خجولی تا شهامت

هر چقدر تمرین‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم برای شما دشوارتر به نظر بیاید، به این معنی است که ضرورت آن‌ها برای شما بیشتر است.

کمرویی یک مشکل عاطفی است که اغلب افراد با تمرین می‌توانند بر آن غلبه کنند؛ اما اگر این مشکل فرد را کلافه کند و پیامدهای جدی برای فرد به همراه داشت باشد، حتماً باید به فکر چاره بود.

چون در این صورت فرد را به افسردگی و انزوا می‌کشاند. انسان همیشه می‌تواند یاد بگیرد که چگونه بر احساسات خودش مسلط شود؛ بدون آنکه به آن‌ها صدمه یا بزند.

امروز و فردا نکنید، همین امروز شروع کنید. اشخاص پر جرات در برخورد با دشواری‌ها و ناملایمات دلسرد نمی‌شوند، آن‌ها می‌دانند بهترین حامی خودشان خواهند بود و باور دارند «من هرگز این‌چنین نخواهم ماند.»

/ انتهای مقاله

یک دیدگاه بگذارید

دیدگاه شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت بر روی سایت قرار خواهد گرفت